Finanšu izglītības nedēļā PTAC aicina sabiedrību veicināt finanšu pratību un veicināt uzkrājumu veidošanu

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC) Finanšu izglītības nedēļā aicina iedzīvotājus pievērst īpašu uzmanību savai finanšu pratībai un veicināt izpratni par dažādu finanšu instrumentu izmantošanu savas finansiālās drošības veidošanai. PTAC skaidro, ka finansiālās drošības pamatā ir līdzekļu uzkrāšana neparedzētiem gadījumiem. Saskaņā ar PTAC un Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes (turpmāk – LU) veiktā pētījuma rezultātiem, secināts, ka Latvijas iedzīvotāji neveido uzkrājumus, jo ir viegla naudas pieejamība un plašas iespējas aizņemties nepieciešamības gadījumā. 

 

Pētījuma rezultāti apgāž sabiedrībā izveidojušos mītu, ka uzkrājumu veidošanu kavē iedzīvotāju zemie vai nepietiekamie ienākumi. Kā galvenais iemesls, kas kavē uzkrājumu veidošanu, pētījumā tiek norādīta vieglā kredītu pieejamība. Tam seko neuzticība naudas sistēmas stabilitātei un neskaidrība par nākotni, kā arī patērnieciska domāšana – aktuālās vajadzības un nepieciešamība iegādāties arvien jaunas preces un pakalpojumus. Nepietiekami vai zemi ienākumi tika norādīts kā viens no pēdējiem iemesliem, kas kavē uzkrājumu veidošanu.

Baiba Vītoliņa, PTAC direktore: “Ilgtermiņa finanšu drošība balstās uz finanšu resursu plānošanas un ilgtspējības principu. Pētījumā secināts, ka 51% aptaujāto par drošu uzkrājumu veidošanu uzskata algas konta atlikumu, savukārt 40% atbalsta uzkrājumu veidošanu skaidrā naudā. Tas skaidri liecina par to, ka ir būtiski izglītot patērētājus par finanšu pratību un uzkrājumu veidošanu, kas rada nepieciešamo drošības spilvenu dažādām dzīves situācijām, protams, uz noteikta šā brīža komforta rēķina, bet ar ilgtermiņa drošības sajūtu un iespējām nākotnē.” 

Šī gada februārī PTAC uzsāka informatīvi izglītojošu kampaņu par finanšu pratību un atbildīgu aizņemšanos – “Sauc lietas īstajos vārdos!”, kura tiek īstenota ar mērķi informēt sabiedrību par finanšu pratību, personīgās maksātspējas izvērtēšanu un spēju to kritiski izvērtēt, salīdzinot dažādus finanšu instrumentus un aizdevumu piedāvājumus. 
Kampaņas ietvaros izstrādāta izglītojoša un interaktīva interneta vietne www.parads.lv, kur pieejams parāda atmaksas kalkulators, finanšu saistību terminu skaidrojums jeb vārdnīca, kā arī ekspertu padomi.

Papildu informācija:
Sanita Gertmane
Patērētāju informēšanas un komunikāciju daļa
Sanita.Gertmane@ptac.gov.lv, 67388622

Publicēšanas datums 16.03.2018.