Mazi bērni atklāj pasauli ne tikai ar savām rokām un acīm, bet arī ar muti. Tādēļ šī vecuma bērni ir īpaši uzmanīgi jāpieskata, lai novērstu svešķermeņu nonākšanu mutē un tālāk gremošanas traktā vai elpceļos.
Bateriju ražošanā izmanto dažādus metālus un to savienojumus, no kuriem zināmākie ir varš, niķelis, cinks, mangāns, nātrijs un kālijs. Savulaik to ražošanā plaši izmantoja arī svinu, kadmiju, dzīvsudrabu un to savienojumus – toksiskas un kancerogēnas vielas. Kancerogēnu iedarbība izjauc šūnu normālo augšanas gaitu, tādējādi radot labvēlīgu augsni vēža un citu audzēju šūnu attīstībai. Tā, piemēram, dzīvsudrabs, nokļūstot cilvēka organismā, cirkulē asinsrites sistēmā, sadalās pa visu ķermeni un nogulsnējas nierēs, aknās un smadzeņu apvalkā. Savukārt svins var izraisīt pat anēmiju. Taču visbīstamākais no visiem iepriekš minētajiem metāliem cilvēka veselībai ir kadmijs, kurš uzkrājas nierēs, matos un kaulaudos. Jaunāko bateriju ražošanā izmanto arī tādus retos metālus kā titāns, litijs, rubīdijs, lantāns un citi.
Ja baterijas tiek norītas, tās var izraisīt gremošanas trakta smagu bojājumu!
Elektriskās ierīces ir daļa no mūsu ikdienas dzīves. Tās kļūst arvien mazākas, plānākas un gludākas. Tomēr mazajā tālvadības pults bateriju nodalījumā un kalkulatorā, pulksteņos, atslēgu maciņos un citā elektronikā ir ļoti spēcīgas iedarbības baterijas. Maziem bērniem bieži ir viegla piekļuve šo ierīču baterijām, tādēļ vecākiem un pieaugušajiem, kas bērnu pieskata, jāapzinās risks, ļaujot ar šīm lietām bērnam spēlēties.
Novērst traumas un aizsargāt ģimenes
Patērētāju tiesību aizsardzības centra centieni un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas centieni ir apņemšanās palīdzēt vecākiem novērst gadījumus, kad bērnam būtu iespējama jebkāda piekļuve baterijām. Kopā mēs varam palīdzēt ģimenēm un bērnu aprūpētājiem novērst nopietnus bērnu veselības traucējumus.
Tāpat OECD (Starptautiskā ekonomiskās attīstības un sadarbības organizācija) no 16.-20.jūnijam izsludinājusi podziņbateriju drošuma nedēļu, lai novērstu daudzu bērnu nāvi visā pasaulē.
Pastāstiet savai ģimenei un draugiem!
Dalieties ar šo svarīgo informāciju ar bērna aprūpētājiem, draugiem, ģimenes locekļiem un auklēm! Saruna aizņem vien dažas minūtes, bet tā var glābt bērna dzīvību.
Drošības padomi
Turiet baterijas bērniem nepieejamā vietā !!!
- Atkārtoti pārbaudiet savu māju un katru vietu, kur vien bērns uzturas, visus sīkrīkus, kuri var saturēt baterijas.
- Īpaši uzmanīgi esat, viesojoties pie vecvecākiem vai ejot ar bērniem ciemos, kur nav ierastā bērnu atrašanās vieta.
- Nemainiet baterijas mazu bērnu klātbūtnē!
- Neglabājiet izlietotās baterijas glāzēs, kuras paredzētas dzeršanai, konfekšu u.c. ēdienu glabāšanas kārbās, vai arī medikamentu iepakojumos, kur tās kļūdaini var tikt norītas.
- Neturiet bērna redzesloka un sasniedzamības robežās jebkura veida ierīces, kuras satur baterijas!
Šīs ierīces ir :
- jebkura veida pultis,
- bērnu rotaļlietas,
- bērnu grāmatas ar skaņas efektiem,
- skanošas apsveikuma kartiņas,
- digitālie svari,
- pulksteņi,
- dzirdes aparāti,
- termometri,
- kalkulatori,
- atslēgu maciņi,
- bezliesmu sveces,
- mirgojošas svētku rotas,
- rotājumi, kuri satur pogu baterijas,
- rokas video spēles,
- pildspalvas ar gaismu,
- elektriskās zobu birstes u.c.
Ko darīt, ja norīta baterija?
- Ja bērns norijis bateriju, gremošanas traktā sākas elektroķīmiska un kontakta reakcija, kas var ļoti ātri radīt nopietnus barības vada, kuņģa un zarnu bojājumus.
- Uzmanība jāpievērš tam, ka sākotnēji norītais svešķermenis (piemēram, baterija) var arī neizraisīt nekādus klīniskos simptomus
- Biežākie klīniskie simptomi, ja norīts svešķermenis (īpaši , ja tas palicis barības vadā) ir siekalošanās, vemšana, sāpes aiz krūšu kaula.
Ja ir aizdomas par svešķermeni gremošanas traktā vai elpceļos, nekavējoši meklējat medicīnisku palīdzību!
- Ja vien ir kādas aizdomas, ka bērns norijis bateriju, nekavējoties dodieties uz slimnīcu. Neizraisiet vemšanu, nedodiet ēst vai dzert, kamēr medicīnas profesionālis bērnu nav apskatījis.
- Ieprogrammējiet neatliekamās palīdzības nr.112 savā telefonā.
Kā nopirkt drošu rotaļlietu?
Pirms iegādājieties bērnam jaunu rotaļlietu, apsveriet bērna vecumu, intereses un prasmju līmeni!
- Iegādājieties tādas rotaļlietas, kurām ir CE marķējums un tās atbilst drošības standartiem. Esiet informēts patērētājs, preci rūpīgi izvērtējot.