Viena no bērnu precēm, kas var apdraudēt zīdaiņa drošību ir bērnu gultiņas. Neatbilstošas vai nedrošas bērnu gultas izmantošana var radīt virkni savainošanās risku, sākot no nelieliem līdz pat nopietniem savainojumiem, piemēram, bērns var gūt galvas traumu izkrītot no gultas. Bērnu izkrišana no gultas parasti arī ir viens no biežākajiem negadījuma veidiem, kas saistīts ar bērnu gultu izmantošanu. PTAC vēlas atgādināt par bērnu gultiņu drošības parametriem.
Lai bērnu gultiņas būtu drošas lietošanā, tām jābūt izgatavotām bez asumiem un asām malām, starp gultiņas elementiem jābūt drošiem atvērumiem un spraugām, lai bērna ķermeņa daļas neiesprūstu un netiktu saspiestas (optimālais attālums starp līstēm ir 4,7 cm līdz 6 cm), attālumam no augšējās gultas malas līdz gultiņas pamatnes zemākajam līmenim jābūt vismaz 60 cm, bet, ja gultiņas pamatne atrodas pašā augstākajā līmenī - tad ne mazāk kā 30 cm, tāpat arī bērnu gultiņām jāiztur noteiktas stiprības un ilgizturības prasības. Bērnu gultiņu stiprību un ilgizturību ietekmē koksne un līme starp gultiņas komponentiem. Bērnu gultiņu pamatnes līstu šķērsgriezumam jābūt pietiekoši lielam, kā arī izmantotajiem materiāliem jābūt bez koksnes defektiem.
2014. gadā PTAC saņēma sūdzību par notikušu negadījumu privātā pirmskolas izglītības iestādē, kur divstāvu (vairākstāvu) gultas otrā stāva gultas finiera plāksne atraujoties no pamatnes traumēja lejas gultā gulošo bērnu. PTAC darbinieki izvērtējot sniegto informāciju veica pārbaudi un konstatēja nopietnas neatbilstības divstāvu bērnu gultai t.i. neatbilstoši atvērumi starp augšējās guļvietas drošības barjeras elementiem u.c. neatbilstības, kā rezultātā pārbaudes laikā pieņemts lēmums par iestādē konkrēto gultu izmantošanas aizliegumu.
PTAC rekomendācijas, lai vecāki gūtu pārliecību, ka tiek iegādāta atbilstoša bērnu gultasPTAC aicina pievērst uzmanību preces lietošanas pamācībai, marķējumam, kas sniedz informāciju par ražotāju, un marķējumā norādītajiem brīdinājumiem, pārliecinieties, ka komersants kopā ar preci izsniedz lietošanas instrukciju valsts valodā.
- Bērnu gultiņas var būt izgatavotas no koka, kokskaidu plātnēm vai finiera, vai arī šo materiālu kombinācijām un pārklātas ar laku vai krāsu, bet vislabākais materiāls ir dabīgs koks, jo tas ir ekoloģiski tīrs materiāls, tas ilgi kalpo un tam ir augsta mehāniskā izturība. Savukārt, kokskaidu plātnes var izdalīt formaldehīda izgarojumus, kas var būt iemesls aizsmakumam, astmai un dažādām alerģiskām reakcijām.
- Ja gultiņai ir nolaižama sānu mala, tai jābūt nolaižamai ar divām dažādām, bet vienlaicīgām darbībām – ar dažādiem darbības principiem, vai arī ar divām secīgām darbībām ar dažādiem darbības principiem.
- Matrača biezumam jābūt tādam, lai iekšējais augstums (no matrača virsmas līdz gultiņas augšējai malai) ir vismaz 50 cm gultiņas pamatnes zemākajā pozīcijā un 20 cm gultiņas pamatnes augstākajā pozīcijā.
- Attiecībā uz augsto vai vairākstāvu gultas (augstums pārsniedz 600m) iegādi izvērtējiet, vai nav iespējams izmantot parasto gultu, kas ir uzskatāma par drošāku alternatīvu. Ja tomēr nepieciešams iegādāties augsto/divstāvu gultu, neļaujiet bērniem tajā spēlēties.
- Jāpiebilst, ka augstās un vairākstāvu gultās drīkst būt tikai viens atvērums un tas nedrīkst atrasties gultas gala daļā. Augšējai gultas daļai ir jābūt pilnībā aprīkotai ar drošības barjeru. Apdares materiāli nesatur kaitīgas vielas. Iekšējām virsmām nav uzlīmes, kuras bērns var noplēst un ielikt mutē, tādējādi radot aizrīšanās draudus. Ir svarīgi, ka bērnu gultiņas ir identificējamas un satur atsauci uz standartu, kam jābūt pievienotam lietošanas instrukcijai valsts valodā un tajā jābūt iekļautiem brīdinājumiem un paziņojumiem, kuri norāda gultiņas drošu lietošanu. Lai pasargātu bērnus no traumām, PTAC aicina ziņot par precēm, kas izraisījušas traumas vai radījušas apdraudējumu bērnu veselībai! Par nedrošajām precēm Jūs varat ziņot pa tālruni 67388639, sūtīt ziņu uz e-pastu ptac@ptac.gov.lv vai aizpildīt formu Patērētāju tiesību aizsardzības centra mājas lapā.