Patērētāju tiesību aizsardzības likuma (turpmāk – PTAL) 8. panta trešā daļa paredz, ka ”Patērētājam ir tiesības jebkurā laikā pilnīgi vai daļēji izpildīt savas saistības pirms patērētāja kreditēšanas līgumā noteiktā termiņa. Šajā gadījumā viņam ir tiesības uz to, lai taisnīgi tiek samazinātas kopējās kredīta izmaksas, kas sastāv no procentiem un citām izmaksām līguma atlikušajā termiņā”.
Ministru kabineta 2016. gada 25. oktobra noteikumu Nr. 691 “Noteikumi par patērētāja kreditēšanu” (turpmāk - Noteikumi Nr. 691) 99. punkts paredz, ka “Patērētāja pienākums ir maksāt procentus un citus maksājumus tikai par to laikposmu, līdz kuram patērētājs pilnībā nokārto savas kredīta saistības saskaņā ar kreditēšanas līgumu.”
No PTAL 8. panta trešajā daļā minētā izriet, ka tiesības uz taisnīgu samazinājumu attiecas uz kredīta kopējām izmaksām.
Kredīta kopējās izmaksas definētas PTAL 1. panta 9. punktā: “Visas izmaksas, tajā skaitā procenti, komisijas nauda, nodevas un jebkādi citi maksājumi, kas patērētājam jāmaksā saistībā ar kreditēšanas līgumu un kas ir kredīta devējam zināmi (izņemot zvērināta notāra izmaksas). Kredīta kopējās izmaksās iekļauj arī izmaksas par papildu pakalpojumiem saistībā ar kreditēšanas līgumu, tajā skaitā apdrošināšanas prēmijas, ja papildu pakalpojumu līguma noslēgšana ir obligāts priekšnoteikums, lai saņemtu kredītu vai lai to saņemtu ar piedāvātajiem noteikumiem un nosacījumiem. Ja kredīta atmaksa nodrošināta ar nekustamo īpašumu vai kredīta mērķis ir iegūt vai saglabāt tiesības uz nekustamo īpašumu, kredīta kopējās izmaksās patērētājam iekļauj arī īpašuma vērtēšanas izmaksas, ja šāda vērtēšana ir vajadzīga kredīta saņemšanai, bet neietver maksu, kas saistīta ar nekustamā īpašuma ierakstīšanu un ar to saistīto tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā”.
Izvērtējot komisiju maksu veidus, kurām piemēro kredīta kopējo izmaksu samazināšanu kredīta ātrākas atmaksas gadījumā, jāņem vērā kredīta kopējo izmaksu definīcija.
Attiecībā uz kredīta kopējo izmaksu samazinājumu, un kā tās piemērojamas, ir pieņemti divi Eiropas Savienības Tiesas (turpmāk – EST) spriedumi.
Ar EST spriedumu Lietā C-383/181 (turpmāk – Spriedums) ir sniegta interpretācija par Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas 2008/48/EK2 (2008. gada 23. aprīlis) par patēriņa kredītlīgumiem un ar ko atceļ Direktīvu 87/102/EEK (turpmāk – Patēriņa kredīta direktīva) 16. panta pirmās daļas interpretāciju.
Saistībā ar kredīta kopējām izmaksām iesniedzējtiesa Spriedumā “(32. punkts) uzsver – ”ja kredīta kopējo izmaksu samazināšanas iespēja tiktu attiecināta tikai uz tiem maksājumiem, kuri ir skaidri saistīti ar līguma darbības termiņu, rastos risks, ka patērētājam kredītlīguma noslēgšanas brīdī tiks uzlikti augstāki vienreizēji maksājumi, jo aizdevējs vēlēsies pēc iespējas vairāk samazināt maksājumus, kas būs atkarīgi no līguma darbības termiņa”. Līdz ar to secināts, ka patērētāja tiesības uz kredīta kopējo izmaksu samazinājumu tā priekšlaicīgas atmaksas gadījumā ietver visus maksājumus, kas ir jāveic patērētājam un, piemēram, kredīta noformēšanas maksa patēriņa kredīta gadījumā būs tāda veida maksājums, uz kuru attiecināms taisnīgais samazinājums un kurš pirmstermiņa atmaksas gadījumā proporcionāli samazināms.
EST spriedums Lietā Nr. C-555/213 (turpmāk – Spriedums2) sniedz interpretāciju Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvas 2014/17/ES4 (2014. gada 4.februāris) par patērētāju kredītlīgumiem saistībā ar mājokļa nekustamo īpašumu un ar ko groza Direktīvas 2008/48/EK un 2013/36/ES un Regulu (ES) Nr. 1093/2010 (turpmāk – Hipotekārās kreditēšanas direktīva) 25. panta 1. punktu.
Spriedumā2 (31. punkts) saistībā ar kredīta kopējām izmaksām, analizējot tiesības, kurām jābūt patērētājam, uzsvērts, ka “Šādos apstākļos šīs tiesības nevar ietvert izmaksas, kas neatkarīgi no līguma darbības ilguma patērētājam ir jāsedz vai nu aizdevējam, vai trešai personai par pakalpojumiem, kas pirmstermiņa atmaksas brīdī jau ir pilnībā sniegti”.
Eiropas Savienības tiesiskajā regulējumā pirmstermiņa atmaksas tiesības ir paredzētas gan Patēriņa kredīta direktīvas 16. panta 1. punktā (patēriņa kredīta līgumiem), gan Hipotekārās kreditēšanas direktīvas 25. panta 1. punktā (kredītiem, kas nodrošināti ar nekustamā īpašuma hipotēku).
Latvijā, pārņemot abu direktīvu prasības, vispārējs pienākums samazināt kredīta kopējās izmaksas noteikts PTAL 8. panta trešajā daļā, un papildus noteikumi ietverti Noteikumu Nr. 691 XII. nodaļā.
Tabula1
EST Spriedums par Patēriņa kredīta direktīvas
16. panta 1. punkta interpretāciju
|
EST Spriedums2 par Hipotekārās kreditēšanas direktīva) 25. panta 1.punkta interpretāciju
|
EST nosprieda, ka “Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2008/48/EK (2008. gada 23. aprīlis) par patēriņa kredītlīgumiem un ar ko atceļ Direktīvu 87/102/EEK 16. panta 1. punkts ir jāinterpretē tādējādi, ka patērētāja tiesības uz kredīta kopējo izmaksu samazinājumu tā priekšlaicīgas atmaksas gadījumā ietver visus maksājumus, kas ir jāveic patērētājam.” |
Lai arī EST pieskārās Spriedumā izteiktajām atziņām, EST secināja, ka: “Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2014/17/ES (2014. gada 4.februāris) par patērētāju kredītlīgumiem saistībā ar mājokļa nekustamo īpašumu un ar ko groza Direktīvas 2008/48/EK un 2013/36/ES un Regulu (ES) Nr. 1093/2010 25. panta
1. punkts ir jāinterpretē tādējādi, ka tam nav pretrunā tāds valsts tiesiskais regulējums, kurā ir paredzēts, ka patērētāja tiesības uz kredīta kopējo izmaksu samazinājumu kredīta pirmstermiņa atmaksas gadījumā ietver tikai tos procentus un tās izmaksas, kas izriet no kredīta ilguma.”
|
Noteikumu Nr. 691 3. punkts paredz vairākus izņēmuma gadījumus, kad noteikumus attiecīgam līguma veidam nepiemēro.
Noteikumu Nr. 691 XII. nodaļa paredz detalizētākus noteikumus kredīta pirmstermiņa atmaksas kārtībai atsevišķiem kredīta līguma veidiem - no XII. nodaļas izriet, ka kompensāciju ietekmē, piemēram, gan tas, kāda veida aizņēmuma likme ir kredītam, gan atmaksātās summas apmērs, gan tas, cik ilgs laika periods ir atlicis līdz līguma darbības termiņa beigām.
Tādējādi kredītdevējam, ja klients veicis kredīta atmaksu pirms termiņa, ir jāvadās gan no Latvijas tiesiskā regulējuma, gan EST lemtā saistībā ar patērētāja tiesībām veikt kredīta pirmstermiņa atmaksu (Spriedums un Spriedums2).
Noteikumu Nr. 691 100. punkts paredz, ka par tiesību izmantošanu izpildīt kredīta saistības pirms līgumā noteiktā termiņa patērētājs rakstiski informē kredīta devēju. Līgumā var būt arī noteikts termiņš, kurā patērētājam jāveic kredīta devēja informēšana, ja puses tā ir vienojušās.
Kredīta kopējo izmaksu samazinājumu piemēro gadījumos, kad patērētājs pirms līgumā paredzētā termiņa veic visa kredīta atmaksu.
1https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/?uri=CELEX:62018CJ0383
2https://eur-lex.europa.eu/legal- content/LV/TXT/HTML/?uri=CELEX:32008L0048&qid=1690889615151
3https://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf;jsessionid=AED0FD0AD51166389C71E9539D5 55A93?text=&docid=270325&pageIndex=0&doclang=LV&mode=lst&dir=&occ=first&part=1&cid=6 098040
4 https://eur-lex.europa.eu/legal-content/LV/TXT/HTML/?uri=CELEX:32014L0017#d1e3409-34-1