Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC) informē, ka 2016.gadā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) informēšanas kampaņas ietvaros tiks aktualizēta problēma par žalūziju auklām un ar to saistītajiem drošuma riskiem. PTAC informē, ka katru gadu pasaulē notiek nelaimes gadījumi ar letālām sekām, kuros ir iesaistītas iekšējo žalūziju auklas, kā arī joprojām miljonos mājsaimniecību Eiropā tiek lietotas drošuma prasībām neatbilstošas žalūzijas.
PTAC informē, ka saskaņā ar Preču un pakalpojumu drošuma likumu (turpmāk – PPDL) ražotāju pienākums ir laist apgrozībā tikai drošu preci. PPDL nosaka, ka droša prece ir jebkura prece, kas normālos vai paredzamos lietošanas apstākļos nerada risku vai rada tādu minimālu risku, kurš uzskatāms par pieļaujamu un atbilst augstam drošuma līmenim. Saskaņā ar PPDL 5.panta otro daļu žalūzijas atzīstamas par drošām, ja tās atbilst nacionālā standarta statusā adaptētiem Eiropas standartiem, t.i., LVS EN 13120:2009+A1:2014 “Iekšējās žalūzijas. Veiktspējas un drošuma prasības” (turpmāk – Standarts EN 13120), LVS EN 16433:2014 „Iekšējās žalūzijas. Aizsardzība pret nožņaugšanās risku. Testēšanas metodes” (turpmāk – Standarts EN 16433) un LVS EN 16434:2014 „Iekšējās žalūzijas. Aizsardzība pret nožņaugšanās risku. Prasības un testēšanas metodes drošības ierīcēm” (turpmāk – Standarts EN 16434).
Standartā EN 13120 ir noteiktas prasības attiecībā uz nožņaugšanas risku iekšējām žalūzijām, kas paredzētas uzstādīšanai telpās, kur uzturas vai varētu piekļūt bērni vecumā līdz 42 mēnešiem. Nožņaugšanās risks rodas, kad bērniem ir pieejamas iekšējās žalūzijas aukla/-s, kas var veidot bīstamas cilpas. Lai novērstu apdraudējumu, ko veido iekšējo žalūziju auklas, tās ir jāiestrādā drošības ierīcēs, kurām prasības ir noteiktas Standartos EN 16433 un EN 16434.
PTAC norāda, ka Standarta EN 13120 pielikumā ir norādīti drošības ierīču piemēri gan vadības auklām, gan iekšējām žalūziju auklām, lai novērstu nožņaugšanās risku, piemēram, auklu spriegošanas sistēmas, separātiskās drošības ierīces, kas nodrošina auklas pārplīšanu pie noteiktas slodzes.
Papildus PTAC norāda, ka komersantiem ir pienākums informēt patērētājus par riskiem saistībā ar žalūziju lietošanu, tāpēc saskaņā ar Standarta EN 13120 prasībām žalūzijas jānodrošina ar brīdinājuma piktogrammu un sekojošu brīdinājumu:
- brīdinājums;
- mazi bērni var nožņaugties ar vadības auklu, ķēžu, lenšu un iekšējo auklu cilpām, kas nodrošina produkta darbību;
- lai izvairītos no nožņaugšanās un sapīšanās, turiet auklas nepieejamā pozīcijā maziem bērniem. Auklas var aptīties ap bērna kaklu;
- pārvietojot gultas un mēbeles prom no loga, kas ietver auklas;
- nesieniet kopā auklas. Pārliecinieties, ka auklas nesavērpjas un neveido cilpu.
Standartā EN 13120 norādīts arī iepriekšminētā brīdinājuma izpildījuma raksturojums, kā arī noteikts, ka brīdinājuma saturam jābūt vērstam uz lietotāju, tas jāatkārto lietošanas instrukcijā un uz iepakojuma.
Vienlaicīgi PTAC norāda, ka, ja drošības sistēma nav integrēta žalūzijās, piemēram, spriegošanas sistēma, tad jāpievieno papildus brīdinājums “Bērni var nožņaugties, ja drošības ierīce nav uzstādīta. Vienmēr izmantojiet šo ierīci, lai žalūziju auklas nav pieejamas bērniem”.
PTAC aicina komersantus veikt visus nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu, ka piedāvātās žalūzijas atbilst piemērojamām drošumā prasībām un papildus informē, ka nākamajā gadā tiks veiktas PTAC pārbaudes.
Ar detalizētāku informāciju par iekšējo žalūziju drošuma prasībām, drošības ierīcēm un testēšanas metodēm PTAC aicina iepazīsities iepriekšminētajos standartos. OECD informēšanas kampaņas materiāli pieejami PTAC mājas lapā.
Pilnu informāciju par standartiem var iegūt SIA „Standartizācijas, akreditācijas un metroloģijas centrs” Standartizācijas birojā (LVS), kas ir Latvijas nacionālā standartizācijas institūcija. Latvijas standartu sistēmiskais katalogs aplūkojams arī: https://www.lvs.lv/products/ics
Jautājumu vai neskaidrību gadījumā lūdzam rakstīt uz e-pastu: ptac@ptac.gov.lv vai zvanīt pa tālruni +371 67388639.