EEPLIANT2 projekta mērķis bija izstrādāt vienotu pieeju energomarķējuma un ekodizaina tirgus uzraudzībai sešpadsmit ES dalībvalstīs. Preču enerģijas patēriņš būtiski ietekmē kā dabas resursu un enerģijas patēriņu, tā arī iedzīvotāju maksājumus par patērēto enerģiju.
Tirgus uzraudzības iestādes (turpmāk — TUI) ir atbildīgas par tirgus uzraudzību, rūpējoties, lai ES tirgū esošie produkti atbilstu attiecīgajiem ES tiesību aktiem, tādējādi patērētājiem un citiem tiešajiem lietotājiem nodrošinot solīto enerģijas ietaupījumu. Ir būtiski nodrošināt visu Eiropas valstu TUI sadarbību, lai būtu iespējams apmainīties ar informāciju, jo īpaši par prasībām neatbilstošiem ražojumiem. Šāda sadarbība tika veicināta EEPLIANT2 ietvaros — tas ir tirgus uzraudzības pasākumu kopums, ko finansē Eiropas Savienība.
Projekta “Energoefektivitātes prasībām atbilstoši produkti 2” (turpmāk — EEPLIANT2) uzdevums bija pārbaudīt un palielināt dalībvalstu rīcībspēju attiecībā uz efektivitātes prasībām trijās produktu nozarēs:
- Mājsaimniecības aukstumiekārtas;
- Tīklierosas gatavības režīma iekārtas;
- Profesionālās aukstumiekārtas.
Projekts oficiāli sākās 2017. gada septembrī un tika noslēgts 2020. gada februāra beigās. EEPLIANT2 piedalījās 17 TUI no Austrijas, Bulgārijas, Dānijas, Francijas, Īrijas, Latvijas, Lietuvas, Luksemburgas, Maltas, Nīderlandes, Portugāles, Slovēnijas, Somijas, Vācijas un Zviedrijas. Dažām aktivitātēm kā novērotāja pievienojās Šveice.
EEPLIANT2 galvenie rezultāti:
- Mājsaimniecības aukstumiekārtu pārbaudēs un testēšanā kopumā tika pārbaudītas 89 interneta veikalu 275 lapas, lai pārliecinātos, vai tiešsaistes pārdošanas laikā tiek attēlots energomarķējums un datu lapa saskaņā ar piemērojamajiem normatīvajiem aktiem. 71 interneta veikals tika novērtēts kā neatbilstošs prasībām, bet 18 interneta veikali – kā atbilstoši. Lielākajā daļā neatbilstību gadījumu interneta veikali nebija pareizi norādījuši energomarķējumu un datu lapu. 34 % gadījumu šīs informācijas nebija vispār.
- Lai gan 61 % gadījumu neatbilstības tika konstatētas dokumentācijā, TUI vispārējais atbilstības novērtējums, kas ņem vērā jebkuras neatbilstības relatīvo smagumu, liecina, ka gandrīz trīs ceturtdaļām modeļu atbilstības pierādījumi tika uzskatīti par adekvātiem, un šis rādītājs uzlabojās pēc TUI sazināšanās ar komersantiem (83 % atbilstību gadījumi no 172).
- 64 produkti, kas atbilst 43 dažādiem mājsaimniecības aukstumiekārtu modeļiem, tika nogādāti akreditētā testēšanas laboratorijā un testēti.
- Tīklierosas gatavības režīma iekārtu dokumentu pārbaudēm tika atlasīti dažādi produkti 4 produktu kategorijās: mājsaimniecības iekārtas, informācijas tehnoloģiju ierīces, patērētāju iekārtas un aprīkojums brīvā laika pavadīšanai. Kopumā tehniskā dokumentācija tika vērtēta 161 produktam. 74 % iekārtu tika konstatēta kāda neatbilstība, 26 % tika atzīti par pilnībā atbilstošiem tehniskās dokumentācijas prasībām.
- 12 aukstumiekārtām, kas neizturēja enerģijas patēriņa testu, vidējais enerģijas pārtēriņš par 30 % pārsniedza norādīto. Šo iekārtu pieņemtais vidējais gada patēriņš ir 2500 kWh gadā.
- Profesionālās aukstumiekārtas parasti izmanto pārtikas produktu uzglabāšanai tādās vietās kā ēdināšanas iestādes, restorānu virtuves utt. Pārbaudēm un testēšanai TUI atlasīja aukstumskapjus, pamatojoties uz tām pieejamajiem tirgus datiem. Kopumā 60 dažādu modeļu dokumentācijas pārbaužu rezultāti bija slikti. TUI izvērtējot neatbilstību nozīmīgumu, 40 % gadījumu bija nepieciešamas korektīvās darbības. Galvenais neatbilstību iemesls laboratorijās veiktajos testos bija deklarētais neto tilpums.
Rezultāti atklāja, ka neatbilstību līmenis trīs pārbaudītajās produktu nozarēs bija augstāks par gaidīto.
EEPLIANT2 projekta noslēgumā kopā ar Eiropas Komisiju tika organizēts ideju apmaiņas seminārs, kas TUI deva papildu iespēju diskutēt par konstatēto neatbilstību cēloņiem un pārrunāt iespējamos risinājumus. Viens no galvenajiem secinājumiem bija tāds, ka, lai gan ar augstāku koordinētas tirgus uzraudzības līmeni var nodrošināt izmaksu ziņā efektīvus uzlabojumus, pilnībā atbilstošu tirgu nevarēs panākt tikai ar tirgus uzraudzību vien.
Nākamajos gados jau sasniegtos rezultātus papildinās saskaņoto pasākumu kopums EEPLIANT3, mēģinot atrast veidus, kā veicināt turpmāku ES mēroga dialogu ar visām galvenajām ieinteresētajām pusēm, izstrādāt vairāk vadlīniju un risinājumu, IT rīkus, kas nodrošinātu digitālo integrāciju, uzlabot sadarbību ar muitu, veidot izcilības centrus un ieviest vēl saskaņotāku pieeju 21 iesaistītajā valstī (20 ES dalībvalstis un Turcija). Mērķis ir vēl vairāk apgūt energoefektivitātes potenciālu.
Plašāku informāciju par kopprojektu EEPLIANT2 un nākamo saskaņoto pasākumu kopumu EEPLIANT3 var atrast vietnē www.eepliant.eu.
Ar pilnu EEPLIANT2 atskaiti var iepazīties šeit.